Upozornění: poslední kus skladem!
Datum dostupnosti:
Stovky živočichů ročně potřebují v naší záchranné stanici intenzivní péči. Ve většině případů jde o mláďata. Zvířat s handicapem neustále z mnoha důvodů přibývá, ale prostory se nafouknout nedají. Nutně potřebujeme rozšířit stávající prostory a dovybavit je tak, abychom zvládali rostoucí nápor.
Záchranná stanice v Bartošovicích přijala za 40 let své existence více než 40 000 živočichů. Z tohoto počtu se nám podařilo více než 55 % zvířat vrátit zpět do přírody. V posledních letech přijímáme okolo 2 300 jedinců ročně. Jen za letošní půlrok jich bylo více než 1 500 a tyto počty rostou… Nápor již není možno zvládat za stávajících podmínek.
Většina zvířat projde naší jednotkou intenzivní péče. Tyto prostory nejsou schopné pojmout takové velké množství. Podmínky jsou tam opravdu složité. Proto jsme připravili projekt, díky kterému vybudujeme, mimo jiné, také nové - další prostory pro akutní příjem a péči. Ze SFŽP na něj získáme 80 % plánovaných nákladů. Stále však zbývá více než 600 tisíc korun,, které nemáme. Dále tyto prostory potřebujeme dovybavit zařízením, jako jsou odchovny, přepravní boxy, vybavení na přípravu a uchování krmení.
Co nám Váš příspěvek může zajistit?
1 000 Kč pořídíme přepravní box pro živočichy, ve kterých budou transportováni
16 000 Kč pořídíme odchovnu sloužící pro mláďata vyžadující určitou teplotu
22 000 Kč pořídíme mrazící pultový box na úschovu některých druhů krmení
50 000 Kč umožní pokrýt 1/12 chybějících prostředků na vybudování zázemí pro intenzivní péči
Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích je nejstarším zařízením tohoto druhu ve střední Evropě. Dne 28. 10. 2023 oslavila 40 let od svého založení a disponuje více než 70 chovatelskými objekty. Za tuto dobu jsme přijali přes 40 000 živočichů a 300 živočišných druhů. Poskytujeme komplexní péči zahrnující ošetřování, léčení, rehabilitaci, ale také dopravu zvířat do stanice a vypouštění do volné přírody. Velmi náročné i důležité je systematické udržování zoohygieny zařízení.
Naše nevládní organizace provozuje záchrannou stanici již od roku 1992, ve smyslu legislativy jsme akreditovaným zařízením MŽP s působností Moravskoslezský kraj, Zlínský kraj a okrajově i Olomoucký. Hlavní význam spočívá v etickém a humánním přístupu k živé přírodě. Snažíme se alespoň částečně odčinit ty negativní lidské faktory, které výrazně ovlivňují život zvířat a jsou důvodem jejich zbytečného utrpení i strádání. Provoz záchranné stanice, představuje stěžejní ochranářskou aktivitu. Práce ovlivňuje zachování a udržení rozmanitosti druhů. Našim nejznámějším projektem je „Návrat orla skalního do ČR“, díky kterému je po více než 100 letech orel skalní opět hnízdním druhem v ČR. V prostorách záchranné stanice provozujeme návštěvnické středisko Dům přírody Poodří, které navštíví více než 14 tis. osob ročně, z toho zhruba polovina jsou děti v rámci výukových programů. Posláním tohoto centra je kultivovat vztah člověka k přírodě tak, aby cítil potřebu ji chránit a pečovat o ni.